Galeria Panoramy 360 WK Panoramy 360 Patronat Patronat

ŻNINIANIE I NIE TYLKO

Prezentujemy Państwu leksykon żninian oraz osób, których losy splotły się ze Żninem lub wpłynęły one na historię Żnina.

I

Eugeniusz Izdebski (ur.1949)

Artysta urodził się 13 lipca 1949 r. w Słupach, w centrum Pałuk. Już w dzieciństwie interesował się sztuką. Obserwował ojca, który wyplatał z wikliny różne użytkowe przedmioty, nadając im niepowtarzalne piękno. Potem była Zasadnicza Szkoła Drewna w Łabiszynie i pierwszy poważny kontakt z drewnem. Powoli, obok spraw czysto teoretycznych i zawodowych, doskonalił warsztat artystyczny. Oprócz drewna, korzystał także z gliny, gipsu i suporeksu

Jego przygoda z rzeźbą rozpoczęła się w 1971 r. wystawą w Bydgoszczy. Od tego momentu prezentuje swe prace na jarmarkach, wystawach, konkursach plastycznych. Jego rzeźby trafiają także do zbiorów osób prywatnych.
Eugeniusz Izdebski wychowując przyszłe pokolenia artystów współpracował z wieloma instytucjami kulturalnymi. Z okazji otwarcia wystawy wydano okolicznościowy katalog pod redakcją Andrzeja Rosiaka. Czytamy tam o nagrodach, jakie przyznano artyście. Za działalność twórczą, społeczną i wychowawczą otrzymał medal "Zasłużony dla miasta Żnina", Srebrną Odznakę "Popularyzator Wiedzy" oraz Medal Honorowy Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego.
W trzech małych salach znalazły się eksponaty, które warto zobaczyć.

Źródło: http://palukitv.pl/teksty/karty-kultury/1502-rzezby-inspirowane-tradycja.html

Do góry