Galeria Panoramy 360 WK Panoramy 360 Patronat Patronat

ŻNINIANIE I NIE TYLKO

Prezentujemy Państwu leksykon żninian oraz osób, których losy splotły się ze Żninem lub wpłynęły one na historię Żnina.

K

Edmund Kapłoński (1927-2011)

Artysta urodził się 8 sierpnia 1927 roku w Jaroszewie. W 1939 roku po wybuchu II wojny światowej ojciec Edmunda, Jan Kapłoński, były powstaniec wielkopolski, został wywieziony do Niemiec. Na 12-letniego Edmunda spadł obowiązek utrzymania rodziny. Rozpoczął pracę w zakładzie stolarskim należącym do Niemca. Na naszych łamach w 2007 roku tak wspominał tę chwilę: - Gdyby nie okupacja, to nie znalazłbym się w warsztacie stolarskim, gdyby nie stolarnia, to ja bym w ogóle nie miał pojęcia o drewnie. Drewno tak mnie zafascynowało, że zacząłem robić jakieś ornamenty, monogramy na szkatułkach.

Takie były początki. Po wojnie pracował w Bydgoskiej Fabryce Mebli Artystycznych. Jako wykwalifikowany stolarz został rzemieślnikiem i wykonywał meble, ale nie były to meble zwykłe. Wraz z kolegami tworzył, bo tak to trzeba nazwać, meble intarsjowane, których odbiorcą były ówczesne sfery rządowe. Już wtedy doskonale połączył rzemieślniczą pasje i nutę szaleństwa artysty. W 1960 roku debiutował jako artysta wystawą autorką organizowana przez Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Wystawa i poziom prac zostały docenione przez środowisko. Szczególną ciekawość budziła nowatorska, jak na świat sztuki, technika intarsji. Edmund Kapłoński tworzy dalej, więcej. Dziewięć lat później, w 1969 roku, na Ogólnopolskiej Wystawie Rzemiosł Artystycznych otrzymał złoty medal. Wystawiał swoje prace w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Krakowie, Toruniu, Włocławku, Katowicach i Częstochowie. Intarsje prezentowane były też za granicą: w Berlinie, Lispku, Dreźnie, Rostoku (dawna NRD), w Berlinie Zachodnim, Budapeszcie, Bratysławie, Veseli na Morawach, Wilnie i Birsztanach na Litwie. W latach 1989-1990 wystawiał prace w stolicy światowej kultury, a mianowicie w Paryżu.
Przez lata stworzył ponad 3 tys. obrazów. Wykonany przez niego stół zdobi salę Urzędu Rady Ministrów w Warszawie. Na jego obrazach można zobaczyć pejzaże, portrety, sceny historyczne. Jego droga krzyżowa znajduje się w kościele pw. NMP Królowej Polski w Żninie. Za pomocą intarsji malował żnińskie i pałuckie krajobrazy, budynki, ulice i rynek z Basztą.
Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Intarsji w Paryżu oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Należał do Grupy Plama`s w Szubinie. Był honorowym członkiem Żnińskiego Towarzystwa Kulturalnego.
W 2007 roku w Muzeum Ziemi Pałuckiej Edmund Kapłoński obchodził benefis 80. urodzin. W ubiegłym roku świętował półwiecze pracy artystycznej. Cztery lata temu otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Ostatnim jego wielkim dziełem było stworzenie dziewięć lat temu cyklu stu miniatur. Powiedział wtedy na łamach Pałuk: - Od lat myślałem, żeby komuś przekazać ten mój sposób tworzenia, patrzenia na materiał. Jego marzeniem było stworzenie pracowni, w której uzdolnienie młodzi chłopcy pod jego okiem uczyliby się sztuki intarsji.
Pracowni już nie będzie, bo nie ma Edmunda Kapłońskiego. Zmarł 27 listopada. Już nikt tak jak on intarsji nie stworzy.

Źródło: http://palukitv.pl/teksty/ludzie-paluk-i-zm/14647-odszedl-edmund-kaplonski.html

Do góry