Galeria Panoramy 360 WK Panoramy 360 Patronat Patronat

ŻNINIANIE I NIE TYLKO

Prezentujemy Państwu leksykon żninian oraz osób, których losy splotły się ze Żninem lub wpłynęły one na historię Żnina.

M

Walerian Makowski (zm.1936)

Lotnik pochodzący z patriotycznej pałuckiej rodziny, urodzony w Górze pod Żninem.
Jako 19-letni młodzieniec brał udział w powstaniu wielkopolskim, walcząc o wyzwolenie rodzinnej ziemi spod pruskiego jarzma. Potem Walerian Makowski poświęcił się zawodowej służbie w odrodzonym lotnictwie polskim. Po ukończeniu specjalistycznych kursów, awansował do stopnia chorążego WP i odbywał służbę w Morskim Dywizjonie Lotnicznym. Należał wtedy do grona nielicznych w tamtym latach polskich pilotów wodnopłatowców, zwanych wówczas - "hydroplanami"

Ten świetny pilot, mający jeszcze przed sobą bogatą karierę wojskową, zginął tragicznie w wieku 36 lat. Andrzej Morgała w swej książce pt. "Samoloty w polskim lotnictwie morskim", tak pisze o tej katastrofie: "...od połowy lat trzydziestych prowadzono w Pucku, w miesiącach letnich, szkolenie w skokach spadochronowych do wody, dla wdrożenia odpowiednich nawyków u członków personelu latającego. Podczas jednego ze skoków nad Zatoką Pucką, w dniu 17 czerwca 1936 roku zginął chorąży-pilot Walerian Makowski. Wypadek miał miejsce na samolocie R-XIII-ter nr 709, a przyczyną było przedwczesne otwarcie spadochronu i rozerwanie jego czaszy o obrotnik karabinu maszynowego..."
Ciało chorążego Waleriana Makowskiego przewieziono do rodzinnej Góry (dziś przedmieście Żnina) i z honorami pochowano na miejscowym cmentarzu. Mogiły lotnika nie udało nam się, niestety, odszukać. Jeśli któryś z czytelników znałby to miejsce - uprzejmie prosimy o telefon.

W Żninie mieszka rodzina Waleriana Makowskiego, m.in. ceniony działacz harcerski Zbigniew Makowski. Krewni posiadają pamiątki po poległym dotyczące Jego walk w młodości w powstaniu wielkopolskim i służby w lotnictwie morskim.

Źródło: http://palukitv.pl/teksty/ludzie-paluk-i-zm/309-pionier-lotnictwa-morskiego.html

Do góry