Galeria Panoramy 360 WK Panoramy 360 Patronat Patronat

ŻNINIANIE I NIE TYLKO

Prezentujemy Państwu leksykon żninian oraz osób, których losy splotły się ze Żninem lub wpłynęły one na historię Żnina.

M

Tadeusz Małachowski (1928-1987)

Znany malarz urodzony i tworzący w Żninie. Wybitny rysownik i portrecista, malarz współczesności.

M

Bernard Waldemar Marszałek (1976- 2007)

Polski motorowodniak, zawodnik klubu KS Polonia Warszawa. W 2002 wywalczył tytuł wicemistrza Europy w klasie O-350. W 2003r. zdobył tytuł mistrza świata w klasie O-350 w naszym Żninie oraz tytuł mistrza Polski w klasie O-250. Jako jedyny w historii motorowodniactwa zdobył tytuł MŚ używając włoskich silników, nie będąc Włochem.

M

Walerian Makowski (zm.1936)

Lotnik pochodzący z patriotycznej pałuckiej rodziny, urodzony w Górze pod Żninem.
Jako 19-letni młodzieniec brał udział w powstaniu wielkopolskim, walcząc o wyzwolenie rodzinnej ziemi spod pruskiego jarzma. Potem Walerian Makowski poświęcił się zawodowej służbie w odrodzonym lotnictwie polskim. Po ukończeniu specjalistycznych kursów, awansował do stopnia chorążego WP i odbywał służbę w Morskim Dywizjonie Lotnicznym. Należał wtedy do grona nielicznych w tamtym latach polskich pilotów wodnopłatowców, zwanych wówczas - "hydroplanami"

M

Tadeusz Malak (ur.1933)

Tadeusz Malak urodził się w 1933 roku. Wraz z rodziną mieszkał w domu przy ul. Mickiewicza. Jego ojciec prowadził zakład powózek, zajmował się naprawą wozów i bryczek. - Lubiłem zawsze oglądać te piękne powozy - wspomina dziś profesor Kazimierz Piwkowski.

M

Feliks Malinowski (ur. 1932)

Życie Feliksa Malinowskiego jest z pewnością taką jedną, wielką przygodą i podróżą, z której przeżyć i wspomnień starczyłoby na wiele osób. Krótką biografię jubilata, bo mówić o nim można by przez wiele godzin, przedstawił publiczności wiceprezes Pałuckiego PTTK Czesław Łukomski.
Wspomniał zatem dzieciństwo i kaszubskie pochodzenie profesora, który z humorem stwierdził: - Nie wiem kim jestem, pałuckim Kaszubem, czy kaszubskim Pałuczaninem. Można powiedzieć, że jestem genetycznie modyfikowany. Następnie przywołano czasy młodości, nauki i studiów na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu ze specjalnością geografia fizyczna. Następnie ślub z panią Haliną i początek przygody ze Żninem i Pałukami, gdzie Feliks Malinowski poświęcił się pracy dydaktycznej w szkołach różnych szczebli, ucząc geografii, języka niemieckiego i przysposobienia obronnego.

Do góry